TRE ®
Co znamená zkratka TRE®?
TRE® je zkratka pro napětí, stres a trauma uvolňující cvičení.
Kdo je autorem TRE®?
Autorem je Dr. David Berceli, vystudovaný sociální pracovník, zakladatel a ředitel Centra pro léčbu, diagnostiku a prevenci traumatu (Trauma Recovery Assessment & Prevention Services) a terapeut specializovaný na práci s tělem (bodywork) a zotavování lidí z traumatu. Své specializované programy léčby traumatu poskytuje i příslušníkům americké armády a zaměstnancům humanitárních agentur, kteří žijí a pracují v traumatizujících prostředích. Sám Dr. Berceli 15 let žil a pracoval ve válkami zmítaných zemích Afriky a Blízkého východu.
Jaký je účel TRE®?
„Proces TRE je navržen tak, aby jej bylo možné použít jako samoobslužnou techniku uvolnění napětí. Poskytovatel TRE je proto vycvičen jednoduše tak, aby aktivoval třesový mechanismus těla a zajistil bezpečný a regulovaný zážitek, aniž by poskytoval jeho interpretaci nebo analýzu.“[1]
Působení chronického nebo extrémního akutního stresu vede k negativním změnám v psychice, imunitním a orgánovém systému vč. pohybového aparátu, což může vést k rozvoji nemoci a předčasné smrti. TRE® je nástroj, který pomáhá regulovat dopady stresu na náš organismus. Učí nás rozvíjet citlivost k sobě samému, seberegulaci a nastavování vlastních hranic tak, aby nedocházelo k chronickému přetěžování a z toho plynoucích důsledků. Více informací o funkci a působení stresu naleznete v odkazu O stresu.
Jak TRE® vůbec vzniklo?
V rámci své profese se Dr. Berceli ocitl v mnoha válečných zónách, kde se setkal tváří v tvář s extrémními, život ohrožujícími situacemi. Ve vztahu k vývoji TRE®, pro něj byly klíčové zejména tyto dvě situace:
První nastala, když se během minometného ostřelování v Libanonu spolu s dalšími lidmi ukrýval ve sklepě školy. Tam si prvně všiml, že se po každé explozi všichni zachovali stejně: nejprve se lekli a následně se schoulili do klubíčka, připomínajícího polohu plodu. Berceli si uvědomil, že všichni shodně přehrávali tentýž vzorec chování, který nebyl náhodný ani libovolný. Nemohlo se tedy jednat o pohyb kulturně podmíněný (lidé v úkrytu byli různých národností), ale o něco reflexního, univerzálně lidského. Toto své pozorování později konzultoval se známým neurologem, čímž si potvrdil svůj předpoklad o jisté druhové danosti – reflexu, který má všem savcům pomoci zvýšit šanci na přežití v situacích, kdy nám hrozí fyzická újma.
Druhou věcí, kterou Berceli zpozoroval, byl tělesný třes u dětí, které on a ostatní dospělí chránili při ukrývání se před bombovými útoky v Africe. Přítomnosti tělesného třesu jako reakce na stresovou událost si všiml už dříve, ale až nyní si uvědomil, že to jsou pouze děti, které se, na rozdíl od dospělých, okamžitě a spontánně třesou po celém těle. Když posléze své pozorování konzultoval s ostatními dospělými z krytu, dozvěděl se, že i oni, stejně jako on sám, cítili nutkání k třesu, ale potlačili jej, aby před dětmi neprojevili svůj strach. Tato zkušenost Dr. Bercelimu potvrdila závěr z bádání neurologů, a sice že procesem socializace ztrácíme schopnost vybíjet stres třesem. Dospělí lidé, na rozdíl od dětí (a volně žijících savců), tělesný třes potlačují, protože ho vnímají jako společensky nepřípustný a zahanbující.
Beceliho prožitky a pozorování z těchto dob, stejně jako jeho terapeutická práce s oběťmi válečných konfliktů a násilí, podnítily jeho zkoumání o fungování a dopadů stresu na lidský organismus.
Svou prací, stejně jako i další odborníci na bodywork, ukazuje, že emocionální bolest nenosíme jen v hlavě, ale i v těle. Dostáváme se tak k tomu, že mysl, tělo a emoce jsou vzájemně propojeny a nelze oddělovat jedno od druhého. A proto, chceme-li být při práci s dopady stresu na lidský organismus úspěšní, musíme se zabývat nejen obsahy mysli, na které se zaměřuje verbální terapie, ale také na procesy jejich zpracování v mozku, včetně fyzických a psychických změn, ke kterým při zotavování dochází.
Co očekávat od TRE® lekce?
V rámci lekce procházíme 5 fázemi:
- Série 7 cviků, které nás spojují s tělem, uzemňují, unavují svaly dolních končetin, a tak pomáhají aktivovat přirozený regulační mechanismus těla – třes – kterým se tělo spontánně zbavuje nadbytečných chemických látek a hluboko uloženého svalového napětí, které vzniká v důsledku stresové reakce.
- Po aktivaci regulačního třesového mechanismu je věnován čas samotnému vybíjení – snižování napětí v těle.
- Prohloubení vnímavosti k sobě samému z pohledu seberegulace (viz níže).
- Integrace – vědomé zpracování toho, co jsme v procesu zažili.
- Ukončení lekce, závěrečné slídění, dotazy, doporučení, jak dál pokračovat, a trocha času navíc, pokud byste chtěli ještě chvíli setrvat na místě, protáhnout se apod.
TRE®, stejně jako ostatní techniky bodyworku, pracuje s tělesným uvědoměním, což může v průběhu nebo i po dokončení přinést různé fyzické i psychické změny (více na stránce O bodyworku). Proto, aby byl proces bezpečný a probíhal v takovém tempu a intenzitě, kterou zvládáte integrovat, využíváme schopnosti seberegulace, konkrétně seberegulační stupnici a barometr stresu.
Co je seberegulace a k čemu slouží?
Seberegulace je schopnost pracovat se svými emocemi, myšlenkami a vjemy tak, aby nás nezahlcovaly a neovládaly, a my jsme nepotřebovali pomoc druhých lidí k tomu, abychom je zvládli. Představte si třeba malé dítě, které upadne, lekne se a pláče, aby si přivolalo pomoc pečující osoby, obvykle rodiče. Do určitého věku děti nemají vyvinuté mechanismy k tomu, aby podobné situace zvládaly samy. Rodič je má ale už vytvořené a je schopný tuto situaci řešit. Dokáže vyhodnotit závažnost situace, zvolit odpovídající postup, dítě utěšit (vytvořit pro něj bezpečný prostor) a popřípadě, přiměřeně jeho schopnostem porozumění, mu vysvětlit, že se nemusí bát, protože nejde o nic vážného a situace brzy přejde. Díky těmto úkonům rodiče má dítě možnost se vrátit do homeostatického stavu (stavu rovnováhy) a pokračovat dál, jako by se nic nestalo. Jako dospělí lidé bychom měli mít seberegulační mechanismy již vytvořené a fungující natolik, abychom se ve většině situací dokázali o sebe postarat sami.
V rámci TRE® existují hlavně dva seberegulační nástroje: seberegulační stupnice a stresový barometr. Seberegulační stupnice se týká převážně fyzického vypětí, které může v průběhu TRE nastat. Hlídáme, abychom v těle necítili žádnou bolest, pálení svalů apod., ale pouze jejich únavu. Ve chvíli, kdy svalová únava při cvičení dosáhne pomyslného stupně 6–7/10, cvičení ukončíme. Stresový barometr se týká zejména emočního ladění, které může proces TRE měnit. V rámci procesu jste vedeni k uvědomění si aktuálního emočního rozpoložení, abyste předcházeli stavům zahlcení a včas přerušili cvičení nebo je zcela ukončili, pokud se cítíte zahlceni nebo ohroženi apod. Osvojením si těchto nástrojů se naučíte vnímat už drobné náznaky nekomfortu a budete si moci řídit proces tak, aby pro vás byl bezpečný a maximálně přínosný.
Co si vzít s sebou na hodinu?
V každém případě pohodlné oblečení, které nelimituje rozsah pohybu, ale také úplně neplandá, abych měla možnost vidět a korigovat případné chyby v provedení cviků. TRE® cvičí bez bot. Karimatky jsou k dispozici na místě, ale můžete si přinést i svou vlastní. Stejně tak to platí i pro nápoje.
Jsou v provozovně k dispozici sprchy?
Ne, sprchy nejsou k dispozici.
Obecná doporučení
Před samotným započetím TRE® není vhodné cca 60 minut předem jíst, přinejmenším ne velké porce jídla.
Autor: Mgr. Veronika Andová
Použité zdroje:
[1] Citováno ze studijních materiálů TRE® MAGENTA – SPRING ONSITE/ONLINE 2023
BERCELI, David. Revoluční metoda uvolňování traumatu: Překonej své nejtěžší krize. Praha: MAITREA a.s., 2017. ISBN 978-80-7500-278-5.